BASKI TASARIMLARI

Baskıya Uygun Tasarım Nasıl Hazırlanır?

Baskı ürünleri, özel olarak hazırlanan tasarımların kağıt, plastik veya metal gibi materyallerin üzerine uygulanması ile elde edilir. Baskı işleminin sorunsuz olarak halledilmesi için ise tasarımın baskıya uygun formatta olması ve bazı tasarımsal gereksinimleri sağlıyor olması gerekir. Bu nedenle de bir baskı ürünü için tasarım hazırlarken tasarımınızın aşağıdaki şartları sağlamasına özen göstermelisiniz.

Renk Seçimleriniz Ürünün Baskı Türü ile Uyumlu Mu?

Sitemizde CMYK veya Pantone renklerinin kullanılabildiği farklı ürün grupları bulunmaktadır. Sipariş verdiğiniz baskı ürününün hangi ‘Baskı Rengi’ kullanılarak basılacağına göre sizin de tasarımınızı bu renkleri kullanarak hazırlamanız gerekir. Örneğin, Kartvizit veya El İlanı siparişi veriyorsanız, tasarımınızı CMYK renkleri ile hazırlamalısınız. Ürünlerin tasarımı için hangi renkleri kullanmanız gerektiğini ise her ürünün kendi sayfasında bulunan şablonlarını indirerek görüntüleyebilirsiniz.

Kesme ve Taşma Paylarını Ayarladınız Mı? Tasarımınız Güvenli Alan İçerisinde Mi?

Baskı ürünleri için tasarımınızı hazırlarken bilmeniz gereken 3 farklı alan bulunuyor. Taşma payı; tasarımın en dışında bulunan 3 mm boyutundaki çerçeve alanıdır. Bu alan kağıdın baskı sonrası kesilecek olan kısmıdır ve bu nedenle de bu alan ürün tasarımının boyutuna ek olarak eklenmelidir. Örneğin; ürün boyutu 133 x 194 mm ise taşma payı ile beraber tasarımın boyutu 139 x 200 mm olmalıdır. Kesim çizgisinden iç tarafa doğru olan 5 mm genişliğindeki alan dışında kalan alan ise güvenli alanı oluşturur. Yani, taşma payından sonra gelen kesim çizgisinden sonraki 5 mm’lik alan içerisine logo veya metin yerleştirilmemelidir.

Design and Development by GEMENE REKLAM